Tööpäeviti 09:00 - 17:00 / +372 513 0535

Kas kinkeleping või pärimismenetlus?

Avaleht Foorum Mul on küsimus pärimisõigusest Kas kinkeleping või pärimismenetlus?

Viewing 1 reply thread
 • Autor
  Postitusi
  • #562 Reply
   Sirje
   Guest

   Meie eakas ema soovib teha kinkelepingut oma korterile. Küsimu s : Kumb variant on otstarbekam kas see,et ema teeb oma 2-le lapsele kinkelepingu oma korterile või jätta see lihtsalt kuni ükskord toimib pärimisõigus? Kui suured on tasud kummalgi juhul, kui korteri maksumus on 35000Eur?
   Ette tänades
   Sirje

  • #563 Reply
   Katrin
   Keymaster

   Tere Sirje,

   Kui Teie emal on kaks tütart, kes on seadusjärgselt ainsad pärijad, läheb emale kuuluv korteriomand tema surmajärgselt niikuinii Teile kahele üle, mille tulemusena saavad Teist kaasomanikud. Seda muidugi juhul, kui ema surmajärgselt korteriomand ikka alles on. Tavalise pärimismenetluse tasuks on pärimismenetluse algatamise tasu, mis on 63.90 eurot ning pärijate väljaselgitamine ja pärimistunnistuse väljastamine, mis on 102.25 eurot. Kui seadusjärgseid pärijaid on rohkem kui Teie poolt nimetatud kaks tütart, on mõistlik kaaluda ka testamendi koostamist, millega on Teie emal võimalik määrata kindlaks just see isikute ring, kellele ta oma vara soovib jätta.

   Kinkelepingu alusel kinnisasja kinkimine on oma olemuselt asjaõigusleping, millega kinkija kohustub tasuta andma kingisaaja(te)le üle talle kuuluva eseme ning tegema võimalikuks omandi ülemineku. Kinkelepingu sõlmimisega kaasneb kinkijale ainult see risk, et omand läheb üle kingisaaja(te)le ning kui neil peaks juhtumisi tekkima (või juba olema) majanduslikult keerulised ajad või ei ole ta/nad suutelised korteriomandi jooksvaid kulusid katta, võib korteriomand minna täitemenetluse raames sundtäitmisele. Praktikas ei ole sellised juhtumid harvad, seega tasuks kinkijal seda riski alati silmas pidada. Samuti on võimalik teha kinkelepingut ka surma puhuks, mis tuleneb võlaõigusseaduse §-st 262, ning mille kohaselt läheb kinge üle kingisaaja(te)le alles pärast kinkija surma. Sellele kohaldatakse siis pärimisseaduses testamentaarse annaku või testamendi kohta sätestatut. Kinkeleping, millega kingitakse kinnisasja, on oma olemuselt kahepoolne tehing ning sellise tehingu tõestamise eest võtab notar tasu vastavalt notari tasu seadusele sätestatud korras. Täna on kuni 35 000 eurose tehinguväärtusega kahepoolse tehingu kinnitamise eest notari tasuks 119.5 eurot.

   Heade soovidega
   Katrin Kiisk

Viewing 1 reply thread
Vasta: Kas kinkeleping või pärimismenetlus?
Teie informatsioon:
40 − 38 =

STK Õigusbüroo OÜ © 2016. Kõik õigused kaitstud. | info/at/stklaw.ee